Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie

Będąca własnością księży Misjonarzy, Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie to Kościół Rzymskokatolicki. Mieści się na Krakowskim Przedmieściu, w dzielnicy Śródmieście.

Bazylika Świętego Krzyża – garść informacji historycznych
Pierwsze zapiski dotyczące dzisiejszej Bazyliki, datuje się na 1510 rok. Wówczas to, w tym miejscu stała kaplica pod wezwaniem Świętego Krzyża. Piętnaście lat później, kaplica została przebudowana – powstał kościół. Różne zapiski informują o tym, że był to murowany lub drewniany kościół. Przetrwał 90 lat, po czym ponownie został przebudowany.

W ręce Misjonarzy, kościół trafił dopiero w 1653 roku. Wówczas to, królowa Ludwika Maria Gonzaga – poprosiła o utworzenie centralnego miejsca Zgromadzeń Misji, właśnie w tym miejscu.

Bazylika na przestrzeni lat została kilkukrotnie przebudowywana i rozbudowywana. Niestety, podobnie jak wiele innych miejsc znajdujących się na Śródmieściu, w wyniku wojny – została zniszczona. Po II wojnie światowej, przez 8 lat została odbudowywana.

Kościół Świętego Krzyża -> Bazylika Świętego Krzyża
Papież Polak – Jan Paweł II podniósł rangę tego kościoła do Bazyliki Mniejszej w 2002 roku.

Bazylika Świętego Krzyża – na co zwrócić szczególną uwagę?
W Bazylice Świętego Krzyża znajduje się wiele wartych uwagi elementów. Do najważniejszych z nich, z całą pewnością musimy zaliczyć:

  • Figurę Chrystusa – figura znajduje się przed Bazyliką. Powstała w połowie XIX wieku, a jej projektantem był Andrzej Pruszyński. Sfinansował ją hrabia Andrzej Zamoyski.
  • Ołtarz Główny – odbudowany (w oparciu o oryginalne elementy) ołtarz z obrazem Ukrzyżowanie, autorstwa J.E. Szymonowicza-Siemiginowskiego.
  • Kaplica św. Jana Pawła II – znajduje się w lewej nawie, wykonana została w 2014 roku.
  • Ołtarz św. Józefa – datowany na lata 30 XVIII wieku ołtarz to dzieło, które znajduje się w lewej nawie.
  • Kaplica Maski Boskiej Częstochowskiej – datowana na 1700 rok. Znajduje się przy prezbiterium.
  • Ołtarz św. Rocha – rekonstrukcja historycznego ołtarza pochodzącego najprawdopodobniej z początku XVII wieku.

Bazylika Świętego Krzyża – odwiedzana nie tylko przez Chrześcijan
Bazylika Świętego Krzyża to miejsce historyczne, które przyciąga uwagę nie tylko Chrześcijan. Historia tej Świątyni intryguje również innowierców, którzy z pełnym szacunkiem i godnością zwiedzają owe miejsce.

Ta zrekonstruowana budowla jest niezwykle zadbana. Każda z naw została odbudowana. Bazylika jest uznawana za jedno z najważniejszych miejsc w Warszawie. Msze Święte w Niedziele wypełniają Świątynię po same brzegi.

Obecnie proboszczem Bazyliki Świętego Krzyża jest ks. Zygmunt Robert Berdychowski. Poza tym, parafia skupia 13 innych duszpasterzy.

Bazylika Świętego Krzyża, a Polskie Radio?
Co łączy Bazylikę Świętego Krzyża i Polskie Radio – prawie czterdziestoletnia współpraca. Co niedzielę, od 1980 roku transmitowana jest bowiem tzw. Msza radiowa na antenie Polskiego Radia.

Msza transmitowana jest o godzinie 9.00, co niedzielę. Jest efektem porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Komitet Strajkowy.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*