Krakowskie przedmieście

Krakowskie przedmieście to ulica znajdująca się w Warszawie, która jest częścią Traktu Królewskiego.

Krakowskie przedmieście rozpoczyna się od pomniku Mikołaja Kopernika. To właśnie w tym miejscu ulica Nowy Świat przechodzi w Krakowskie Przedmieście. Opisywana ulica krzyżuje się z dwunastoma różnymi ulicami, a konkretniej: Oboźną, Mikołaja Kopernika, Karową, Ossolińskich, Trębacką, Kozią, Miodową, Bednarską, Traugutta, Królewską, Tokarzewskiego-Karaszewicza oraz placem Zamkowym. Ten ostatni stanowi jednocześnie zakończenie Krakowskiego Przedmieścia.

Krakowskie Przedmieście – zabytkowa część Warszawy
Krakowskie Przedmieście to wyjątkowy deptak (od 2004 roku) w Warszawie. To miejsce, które gromadzi wiele zabytków. Mimo, bombardowania w czasie Wojny Światowej – to miejsce nie poniosło aż takich strat jak pozostała część Warszawy.

Krakowskie Przedmieście uważa się za najliczniejsze jeśli chodzi o liczbę zabytków na metr kwadratowy. Znajdują się tu między innymi:

 • Kamienica św. Krzyża
 • Akademia Sztuk Pięknych
 • Dom bez Kantów
 • Pałac Potockich
 • Pałac Wesslów
 • Kamienica Garskich
 • Kamienica Roeslera i Hurtiga
 • Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego
 • Hotel Bristol
 • Pałac Prezydencki
 • Kościół św. Anny

To oczywiście nie wszystko. Wszystkie budynki na ulicy mają zabytkowy charakter. Część została odbudowana, część zmodernizowana, a część – zachowała swój pierwotny wygląd.

Krakowskie Przedmieście – wyjątkowa dawka informacji
Jeśli jesteś człowiekiem żądnym wiedzy – to niewątpliwie swoje zwiedzanie warto rozpocząć właśnie od Krakowskiego Przedmieścia. Ten dosyć długi deptak jest solidną bazą informacji. Ilość punktów do odwiedzania jest ogromna.

Krakowskie Przedmieście zostało wielokrotnie doceniane i nagradzane w różnego rodzaju konkursach. Ten niesamowicie klimatyczny deptak, pozwala poznać kulturę, styl i sztukę z początku ubiegłego wieku. Stanowi niesłychanie dużą dawkę informacji – na temat Warszawy i jej mieszkańców.

Krakowskie Przedmieście dziś – czyli dlaczego musisz je zobaczyć?
Według różnych informacji, Krakowskie Przedmieście to miejsce odwiedzane przez zdecydowanie największą ilość turystów. Nie ma w tym nic, co mogłoby dziwić. Deptak ten znajduje się w Śródmieściu Północnym.

Krakowskie Przedmieście to miejsce historyczne, przez które przejeżdżało wielu Królów i Władców. Niesamowity klimat sprawia, że miejsce intryguje także tych, którzy nieszczególnie pasjonują się zwiedzaniem.

Deptak liczy niespełna jeden kilometr (990 metrów). Przebycie tej trasy zajmie nam jednak naprawdę sporo. Jeśli chcemy poznać wszystkie zabytki, poznać ich historię to możemy liczyć na wycieczkę zajmującą dobre kilka godzin.

Warto przy tym zauważyć, że Krakowskie Przedmieście jest miejsce, które zamieszkuje prezydent RP (Pałac Prezydencki znajduje się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 46/48). Wcześniej (w latach 1918-1939) zamieszkiwany był przez Premiera.

Krakowskie Przedmieście – czy warto?
Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że warto odwiedzić Krakowskie Przedmieście. To wyjątkowo piękny deptak, który urzeka swoim klimatem i dbałością. Modernizowane, zadbane i czyste miejsce to jedno z historycznych miejsc Warszawy. Będąc w stolicy – po prostu musisz je odwiedzić.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*