Starówka – Stare Miasto Warszawa

Stare Miasto, a właściwie Stara Warszawa to miejsce, które stanowi centrum architektury zabytkowej. Pochodzące nawet z XVII wieku budowle są otoczone przez specjalne mury obronne, które datuje się nawet na XIV wiek.

Warszawa – miasto królewskie
Stare Miasto Warszawa powstało prawdopodobnie w XIII wieku. Wówczas to, nad Kamionką (na skarpie) założono nowe miasto. Warszawa początkowo otoczona była przez wał uformowany z ziemi. Z czasem jednak, zbudowano prawdziwy mur obronny.

Według różnych źródeł, ojcem i założycielem Starej Warszawy był Bolesław II. Ten książę mazowiecki sprowadził do Starej Warszawy wielu bogatych kupców. Wynikało to przede wszystkim z faktu, iż Warszawa była świetnie zlokalizowana – na trasie kupców ciągnącym się od basenu Morza Śródziemnego, aż po Bałtyk.

Stara Warszawa – po 1944 roku
To co dzisiaj widzimy na Starym Mieście to rekonstrukcja, która została oparta na podstawie dokumentacji urbanistycznej. Wszak, w 1944 roku, podczas powstania Warszawskiego, spośród 260 budynków, ocalało zaledwie 6.

Rekonstrukcja Starego Miasta rozpoczęła się bardzo szybko. Jeszcze w 1944 roku do Warszawy zjechali Architekci Polscy, którzy w konspiracji opracowywali dokumenty i plany odbudowy stolicy Polski.

Co ciekawe, Warszawa to jedyne miejsce na świecie, które zostało zniszczone w 90% i następnie odbudowane. W żadnym innym przypadku nie udało się odbudować miasta zniszczonego w tak dużej skali.

Najważniejsze zabytki na Starym Mieście
Odwiedzając Warszawę, nie sposób przejść obojętnie koło Starego Miasta. To miejsce niezwykle klimatyczne, które skrywa w sobie wiele ważnych zabytków z punktu widzenia całego kraju. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy bez wątpienia:

  • Plac zamkowy i Zamek Królewski
  • Kościół Jezuitów
  • Kościół Św. Jana
  • Zespół murów miejskich
  • Kolegium jezuickie

Stare Miasto Warszawa jest obiektem znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Spełnia Kryteria II i IV. Ma charakter kulturowy.

Dlaczego warto zobaczyć Stare Miasto?
Choć Stare Miasto Warszawy nie jest najpiękniejszym Starym Miastem w Polsce (według wielu, zdecydowanie bardziej urokliwe jest Stare Miasto Gdańsk czy Stare Miasto Wrocław), to i tak warto tutaj przybyć i zwiedzić. Dlaczego?

To miejsce w którym budowała się i nadal buduje się historia Polski. Stare Miasto Warszawa od zawsze było niezwykle istotne dla całego kraju.

Na przestrzeni historii, Warszawa wielokrotnie była doszczętnie niszczona i odbudowywana. To miejsce, które ma świetny klimat. Niestety, są również negatywy – wokół tworzy się zbyt wiele miejsc o charakterze komercyjnym. Wzrasta liczba wszechobecnych reklam, sklepików i osób handlujących obwoźnie. Nie mniej jednak – spacer po Starym Mieście to absolutna konieczność!

Stare Miasto to kawał polskiej historii. Warto zobaczyć, przenieść się trochę w czasie i dowiedzieć się jak żyło i funkcjonowało miasto kilkaset lat temu. Jesteśmy przekonani, że żaden turysta nie będzie zawiedziony. Wszak, Stara Warszawa jest urokliwa, atrakcyjna i klimatyczna.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*