Warszawa – podstawowe informacje o polskiej stolicy

Warszawa to stolica Polski z niezwykłą historią w tle. Dawniej Warszawa zwana była jako Warszewa czy też Warszowa. Wielokulturowość i mieszanie się języków obcych pozwoliło na różne wymowy i zapisy nazwy tego miasta. Dlaczego miasto to zostało nazwane Warszawą? Do końca nie jest to wiadome. Zgodnie z różnymi źródłami historycznymi, początkowo Warszawa była małą wioską rybacką, która prawdopodobnie należała do Warsza. Warsz to skrócona forma od męskiego słowiańskiego imienia Warcisław. Zgodnie z etymologią ludową i opowieściami przodków, nazwę miasta przypisuję się rybakowi, Warsowi i jego żonie – Sawie. Według legendy Sawa była syreną zamieszkującą Wisłę, w której Wars się zakochał.

Historia Polski i samej Warszawy jest bardzo długa i zawiła, ale też niezwykle ciekawa. Aby opisać ją całą, powstałaby tu raczej dobra książka niż krótki, ciekawy artykuł. Najwięcej w polskiej historii działo się podczas II Wojny Światowej. Niemiecka inwazja na Polskę dnia 1 września 1939 roku spowodowała, że mieszkańcy dzielnie starali się bronić miasta aż do 27 września. Ostatecznie centralna Polska znalazła się pod rządami niemieckiej nazistowskiej administracji. Wszystkie polskie uczelnie zostały natychmiast zamknięte, a ludność pochodzenia żydowskiego została wysłana do getta. Tutaj zaczyna się zupełnie inna historia Żydów, równie ciekawa, lecz masakryczna. Mimo ich walki w getcie, wielu z nich zostało zamordowanych, a tylko niewielu udało się uciec. Powstanie warszawskie miało miejsce dopiero w roku 1944. Wtedy to Hitler zrównał Warszawę z ziemią. Wszystkie rządowe budynki, pomniki, w tym zabytkowe Stare Miasto i Zamek Królewski, zostały wysadzone przez specjalne niemieckie oddziały. Po II Wojnie Światowej miasto wznowiło swoją rolę jako stolica Polski. Wiele historycznych miejsc i budynków zostało odbudowanych. Ba, nawet Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1980.

Wsparcie dla Polski przyniósł Jan Paweł II – papież Polak z krwi i kości. Jego wizyty w 1979 i 1983 roku zachęciły ludność polską do antykomunizmu. Wszystko miało się zmienić po kazaniu Jana Pawła II na mszy na placu Zwycięstwa w Warszawie, które zakończył słowami:

Niech zstąpi Duch Twój!

Niech zstąpi Duch Twój!

I odnowi oblicze ziemi.

Tej Ziemi!

Słowa te miały ogromne znaczenie dla polskich obywateli. Zachęcam jednak do wnikliwej literatury historii Polski.

Architektura i ciekawe warszawskie miejsca warte odkrycia przez turystów.

Warszawskie pałace, kościoły i dwory prezentują bogactwo kolorów i detali architektonicznych. Reprezentują one niemalże każdy europejski styl z różnych okresów historycznych. Miasto ma wspaniałe przykłady architektury z okresu gotyku, renesansu, baroku i neoklasycyzmu. Warszawa jest więc niesamowitym miejscem do zwiedzania dla osób, które interesują się sztuką czy architekturą. Jedna klisza w aparacie fotograficznym to zdecydowanie za mało. Chociaż Warszawa po odbudowie stała się bardziej nowoczesnym miastem, wciąż jest wiele ciekawych miejsc. Poza warszawskim Starym Miastem, każda inna dzielnica ma też wiele do zaoferowania. Do najbardziej znanych zabytków należą także: Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta oraz Pomnik Syrenki. Nieco dalej znajduje się tzw. Trakt Królewski z klasycznymi pałacami. Możesz tu zwiedzić Pałac Prezydencki, kampus Uniwersytetu Warszawskiego czy też Pałac w Wilanowie, który był dawnąEuropie w którym siedzibą króla Jana III Sobieskiego. Kolejnym zabytkowym miejscem jest Cmentarz Powązkowski. To jeden z najstarszych cmentarzy w Europie, w którym znajdziemy wiele rzeźb, w tym niektóre najbardziej znanych polskich artystów. Ponieważ Cmentarz Powązkowski służy społecznościom religijnym w Warszawie, takim jak katolicy, prawosławni, żydzi, muzułmanie czy protestanci, często nazywa się to nekropolią. Niedaleko znajduje się Cmentarz Żydowski przy ulicy Okopowej, jeden z największych cmentarzy żydowskich w Europie.

Warszawa to miasto, w którym naprawdę dużo się dzieje. To właśnie dzięki licznym salom muzycznym, w tym Teatrowi Wielkiemu, Operze Narodowej, Filharmonii Narodowej i Teatrowi Narodowemu, a także Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. W Warszawie odbywa się wiele wydarzeń i festiwali. Wśród wydarzeń wartych szczególnej uwagi są: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej, Jazz Jamboree, Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki, Festiwal Mozartowski oraz Festiwal Muzyki Dawnej. Nic dziwnego, że młoda polska młodzież wybiera stolicę na miasto, w którym planuje uczyć się, mieszkać i żyć życiem pełnym wrażeń. To miejsce, gdzie poznasz słowa: wielokulturowość i tolerancja. Możesz spotkać się z ludźmi z całego świata w licznych barach i restauracjach, a nawet na plaży przy Wiśle – najdłuższej rzece Polski.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*